רשלנות רפואיתמחלות גנטיות ורשלנות רפואית

מחלות גנטיות ורשלנות רפואית

מ' נולד בשבוע ה- 37 להיריון כילד בריא ויפה. עד גיל חצי שנה הוא כבר למד להניף ידיו, להתיישב ולחייך, אבל אז הכל החל לקרוס. מיומנויות מוטוריות שרכש החלו נסוגות, הוא החל מאבד גם מיומנויות קוגניטיביות כחיוך, השחלת חפצים לקופסא ואחיזה. מ' הלך והידרדר עד שפנו הוריו לאבחון רפואי. האבחון בישר את הנורא מכל: מ' חולה במחלת טיי זקס הפוגעת באנזים A הפוגע במערכת העצבים ובמוח. זוהי מחלה חשוכת מרפא, אשר הוריו של מ' ערכו בדיקות גנטיות טרם ההיריון על מנת לבדוק את הסיכוי לחלות במחלה. הסיכוי היה אפסי אבל מ', כאמור, נמצא חולה, איבד את יכולותיו המוטוריות, התעוור ולא היה מסוגל להגיב עד שבגיל שלוש נפטר מהמחלה. זהו מקרה קלאסי של מחלות גנטיות ורשלנות רפואית.
 
כאשר בני זוג מעוניינים להביא ילד לעולם (ובאוכלוסיות מסוימות עוד לפני הנישואין), ממליצים להם הרופאים לערוך בדיקות גנטיות על מנת לשלול סיכוי להעברת מחלות גנטיות לצאצאיהם. במידה ונמצא סיכוי גבוה להולדת ילד בעל מום, ישנה אפשרות לערוך הפריה חוץ גופית ולבדוק את המטען הגנטי של העובר בטרם השתלתו ברחם. כאשר העובר נמצא תקין אפשר להכניסו לרחם ללא חשש. במקרים נדירים, בהם הסיכוי לחלות במחלה אינו 100% יכולים בני הזוג לחשוב מה הצעד בו הם בוחרים לנקוט (פרידה, הבאת ילדים בכל מקרה, החלטה לא להביא ילדים), אך הם מודעים למצב ויש באפשרותם להחליט.
 
רשלנות רפואית במקרה של בדיקות גנטיות מתרחשת כאשר, כמו במקרה של מ', בשל רשלנות רפואית לא נמצא סיכון למחלה גנטית כשלמעשה קיים סיכון כזה, ובני הזוג נכנסים להיריון עם תינוק פגוע. גם במקרה של אי אבחון במהלך ההיריון קיימת רשלנות רפואית. רשלנות רפואית מיוחסת גם לאבחון מאוחר אשר בשל האיחור באבחון לא ניתן אישור להפסיק את ההיריון.
 
רשלנות רפואית בבדיקות גנטיות הינה מחדל הגורם להולדת ילד פגוע אשר חי חיים של סבל וכאב, הורים אשר נאלצים להקדיש את חייהם לטיפול בילד הפגוע, משפחה שלמה הנאלצת להתמודד עם דבר שיכול היה להימנע. עוגמת הנפש, המשאבים המרובים, הסבל וכאב הלב הכרוכים בהבאת וטיפול בילד הסובל ממחלה גנטית קשה, יכולים להיות קשים מנשוא.
 
במקרה של רשלנות רפואית בבדיקות גנטיות אשר בעקבותיה נולד ילד פגוע מאד וחולה, ניתן לתבוע את המרפאה או הרופא המטפל ברשלנות רפואית ולזכות לפחות לפיצוי כספי הולם היכול להקל ולסייע בטיפול בילד החולה.

תביעת רשלנות רפואית צריכה להיעשות עם עורך דין רשלנות רפואית מנוסה ובקיא בתחום על מנת שיוכל לייצג אתכם בצורה הולמת ולהשיג לכם פיצוי הגון.
 
 
 
 

נפגעת מרשלנות רפואית?

מלא/י את הפרטים לקבלת מענה מיידי!
:שם מלא
:אימייל
:טלפון