רשלנות רפואיתתסמונת דאון

תסמונת דאון

רשלנות בגילוי מקדים של תסמונת דאון

תסמונת דאון הינה תסמונת קשה מאוד אשר בין תסמיניה פיגור שכלי, מאפייני מראה ייחודיים והפרעות בריאותיות שונות. תינוקות אשר נולדים עם תסמונת דאון יהיו בעלי רמת משכל נמוכה מאוד, יהיו ילדותיים ותלותיים בבני משפחתם במשך כל ימי חייהם. הם יסבלו מתסמינים אסתטיים כמו עיניים מלוכסנות, אוזניים קטנות, פנים שטוחות, מצח רחב ועוד. תוחלת החיים של הלוקים בתסמונת הינה קצרה ביותר והם עלולים לסיים את חיים לאחר כמה עשרות שנים או פחות מכך. בנוסף, הם בסיכון גבוה לחלות במחלת כגון: אלצהיימר, סכרת, עקרות ועוד.
 
תסמונת דאון הינה מחלה אשר לא ניתנת לריפוי ולכן ישנה חשיבות גדולה לגילוי התסמונת עוד בשלבי ההיריון המוקדמים. בעת גילוי מוקדם של התסמונת מוחלט במקרים רבים על הפסקת הריון ובכך מניעת סבל להורים וגם לתינוק שעלול להיוולד ולסבול מאיכות חיים ירודה במידה וייוולד.
 
אי גילוי מוקדם של תסמונת דאון יכולה להיחשב כרשלנות רפואית ובמקרים של חשד לרשלנות שכזו יש לפנות לעורך דין רשלנות רפואית. עורך דין מקצועי יבדוק את כל הפרטים והנתונים ויוודא שהצוות הרפואי אכן עשה את כל הפעולות הנדרשות על מנת לגלות את התסמונת עוד בשלבים המוקדמים של ההיריון. במידה וימצא כי הצוות התרשל ובעקבות אי ביצוע בדיקות או פעולות מסוימות נולד תינוק הלוקה בתסמונת דאון יתבע עורך הדין את הצוות הרפואי בגין רשלנות באי גילוי מקדים של תסמונת דאון.
 
את המחלה ניתן לגלות באמצעות הבדיקות הבאות: בדיקת שקיפות עורפית - בדיקת אולטרה סאונד אשר מזהה את ההסתברות לקיום תסמונת דאון ופגיעות כרומוזומליות נוספות בעובר. בדיקת סיסי שליה - נותנת זיהוי ודאי או שוללת בצורה וודאית את קיום התסמונת בעובר. היתרון של בדיקה זאת שהיא מבוצעת בשלבים מאוד מוקדמים של ההיריון ולכן בעת גילוי התסמונת ניתן להפסיק את ההיריון בצורה פשוטה באופן יחסי. בדיקת מי שפיר - נותנת זיהוי ודאי או שוללת באופן מוחלט את קיום התסמונת בעובר. הבדיקה מבוצעת בשלבים מאוחרים יותר של ההיריון, אך נחשבת בטוחה יותר מבדיקת סיסי השליה.
 
כיום מעוגנת התוכנית למניעת מומים מלידה בחוק ביטוח בריאות ממלכתי והיא מוצעת לכל אישה המוגדרת כנמצאת בסיכון גבוה עקב גיל (35+) או בדיקת סמנים ביוכימיים. במידה ולא הוצע לאישה לקיים את הבדיקה או במידה ותוצאות הבדיקה לא פורשו כראוי זה עלול להיחשב כרשלנות רפואית.
 
רשלנות באי גילוי מוקדם של תסמונת דאון עלולה לגרום לאיכות חיים נמוכה מאוד לתינוק ולהוריו. בכל מקרה של רשלנות רפואית כזאת מומלץ לפנות לעורך דין רשלנות רפואית אשר ינקוט בהליכים המתאימים להשגת הפיצוי המכסימלי עבורכם.
 
 
 

נפגעת מרשלנות רפואית?

מלא/י את הפרטים לקבלת מענה מיידי!
:שם מלא
:אימייל
:טלפון