דף הבית » מאמרים » הולדה בעוולה

הולדה בעוולה

טוב מותי מחיי
תביעה בגין הולדה בעוולה היא תביעה של הורים נגד רופא מטפל אשר לא זיהה מומים ופגמים בעובר.
לרוב, תביעה מסוג זה תתלווה לתביעת הילוד על חיים בעוולה. מדובר על אחת התביעות הקשות בתחום הרשלנות הרפואית מבחינה ערכית פילוסופית ומבחינה משפטית וזאת משום שהשאלה הנשאלת בעת תביעה כזו היא מהי הגדרת הנזק אשר נגרם ומהי חובת הזהירות של איש המעבדה, יועץ האולטרא סאונד, הרופא וכן הלאה.
תביעה מסוג זה מוגשת על ידי ההורים אך היא למעשה תביעתו של היילוד, מאחורי התביעה עומדת הטענה שללא מעשה הרשלנות להורים הייתה האפשרות לבחור בין הולדת ילד עם מומים לעולם או לא, זוהי סוגיה משפטית מורכבת למדי משום שלא נטען בה שהרופאים הם אלו האשמים במום היילוד אלא ברשלנות באי גילויו ואי מתן אפשרות להורים לבחור האם להוליד ילד בעל מומים.
הסוגיה הפילוסופית מאחורי התביעה מתרכזת בשאלה האם טוב מותו מחייו של היילוד בעל המומים, האם באמת תיתכן תביעה בה התובע טוען כי מוטב היה אילו לא היה בא אל העולם ? התשובה היא חד משמעית כן.
ההורים היו יכולים לחסוך ליילוד את הסבל של החיים בעוולה אם היו יודעים על כך בטרם היילוד בא אל העולם, מכאן תביעה זו נועדה לפצות את היילוד ואת הוריו על חייו בעוולה.
קשה לסכם סופית את עמדת השופטים בישראל לגבי סוגיה זו משום שלא נראו מקרים רבים של תביעות מסוג זה. כמו כן, שופטים רבים נמצאו חלוקים בדעותיהם לגבי האפשרות של תביעה המתבססת על הרעיון בו מוטב היה אילו היילוד לא היה בא אל העולם כלל. אין ספק שמדובר בשאלה קשה במיוחד אך ישנם שופטים הסבורים כי במקרים של מומים קשים מגיע ליילוד ולמשפחתו פיצויי כספי על הסבל הרב שנגרם להם.
כמובן שבתביעות אלו לא מדובר על מצבים בהם לאדם חסרה אצבע, הרי לא מוטב לו למות מאשר לחיות בגין אותו פגם. הולדה בעוולה מתייחסת בעיקר למצבים בהם היילוד סובל ממומים קשים אשר לא יאפשרו לו לחיות חיים סבירים.
במהלך משפטים מסוג זה עוסקים השופטים בשאלה האם אכן נגרמה רשלנות רפואית מצד הצוות שעקב אחרי ההיריון ובשאלה האם המום עמו נולד היילוד אכן מצדיק את הטענה של חיים בעוולה.
כדי להתמודד מול בתי המשפט ומול כל הצדדים המעורבים בפרשה רצוי לשכור עורך דין מתמחה בתחום רשלנות רפואית. מדובר על תחום מורכב במיוחד בו יש צורך בבקיאות רבה כדי להצליח ולהוכיח טענות מורכבות וזאת במיוחד כאשר מדובר בנושא מורכב כגון הולדה בעוולה.

לקבלת ייעוץ ראשוני ע"י עורך דין לרשלנות רפואית בתל אביב, צרו קשר

טלפון 03-5227118 | מייל office@gutterman.org

Open chat
דילוג לתוכן