דף הבית » מאמרים » אי איתור מומים במהלך היריון

אי איתור מומים במהלך היריון

לאי איתור מומים במהלך היריון יש לעיתים השלכות קשות, ארוכות טווח ובלתי הפיכות. איתור מומים במהלך ההיריון ובמועד יכולים למנוע הולדתו של ילד בעל מום קשה. מעבר לכך, ישנם מומים של העובר העלולים לפגוע באם במהלך ההיריון או הלידה ואי איתורם מעמיד את האם בסכנה.
מרגע היוודע ההיריון כל הורה חולם על ילד בריא. במהלך ההיריון ישנן כמה בדיקות חשובות שעל האם ההרה לערוך על מנת לוודא כי מהלך התפתחותו של העובר תקין וכי אין מומים העלולים לפגוע בעובר או באם: בדיקות שקיפות עורפית, חלבון עוברי, בדיקת סיסי שליה, דיקור מי שפיר, בדיקות סקר גנטיות, בדיקות אולטראסאונד – סקירת מערכות. .לצערנו ישנם מקרים בהם התינוק נולד בעל מום למרות שהאם עברה את כל הבדיקות ולא אותרו מומים בעובר במהלך ההיריון.
ילד בעל מום הוא ילד הדורש משאבים מרובים וכוחות. מומים יכולים להיות: מחלה גנטית, נכות, מום בלב, פיגור שכלי, תסמונת דאון, בעיה בחלקים פנימיים (כבד, מעי וכד'), ועוד. במקרים קיצוניים וקשים, נולדים ילדים אשר תוחלת חייהם היא כמה חודשים בלבד בהם הם סובלים סבל רב בשל מחלה או מום.

כאשר מאתרים מומים אלו ואחרים במהלך ההיריון, יכולים ההורים להחליט אם להמשיך את ההיריון או לפנות לוועדה להפסקת היריון. גם אם ההורים מחליטים להמשיך בהיריון, הם יכולים להתכונן לקראת המפגש עם ילדם בעל המום ולהיערך לקראת גידולו והטיפול בו.

אי איתור מומים במהלך היריון יכול להשפיע באופן רגשי וכלכלי בצורה קשה על ההורים. כאשר האם מצפה בחדר הלידה לראות ילד בריא וגדול, והיא זוכה לשמוע קולות מבוהלים ומבטים מרחמים, מצבה הנפשי קשה.
גם הטיפול הכלכלי הכרוך בגידולו של ילד בעל מום יכול להיות קשה מנשוא. בשל הסיבות הללו, אי איתור מומים במהלך היריון, כאשר מדובר במומים אשר ניתן לאתר במהלך ההיריון באמצעות בדיקות, יכול להוות רשלנות רפואית והוא עילה לתביעה.
ההורים יכולים לתבוע את המוסד או המכון או קופת החולים דרכה הם ערכו את הבדיקות במהלך ההיריון אשר היו אמורות לתת מושג לגבי המום של העובר ולעדכן בכך את ההורים כמובן. גם בדיקה שנמנעה מהאם במהלך ההיריון למרות הצורך בה, היא עילה לתביעה של רשלנות רפואית.
אם נתקלתם במצב בו לא אותר מום בילדכם במהלך ההיריון, בידכם הזכות לפנות לעורך דין רשלנות רפואית ולתבוע את המכון או קופת החולים שלא איתרו את המום בזמן. עורכי דין רשלנות רפואית יוכלו לסייע לכם להשיג את הפיצוי המגיע לכם בעזרתו תוכלו לתת לילדכם את הטיפולים הטובים ביותר. עורך דין רשלנות רפואית יילחם ביחד איתכם לקבלת פיצוי המגיע לכם בשל עוגמת הנפש, הסבל, הכאב והמשאבים שעליכם להשקיע למשך כל חייכם בשל טעות של רופא או כל גורם רפואי אחר.

לקבלת ייעוץ ראשוני ע"י עורך דין לרשלנות רפואית בתל אביב, צרו קשר

טלפון 03-5227118 | מייל office@gutterman.org

Open chat
דילוג לתוכן