דף הבית » רשלנות רפואית » רשלנות רפואית פסיכיאטרית

רשלנות רפואית פסיכיאטרית

נגרם לכם נזק כתוצאה מטיפול פסיכיאטרי?

ניתנו לכם תרופות פסיכיאטריות לא מתאימות או במינון שגוי?
נגרם לכם נזק כתוצאה מאבחון שגוי של מחלה פסיכיאטרית?
נגרם נזק כתוצאה מהתעלמות מסימני התאבדות?
נגרם נזק כתוצאה מאי נקיטת אמצעי זהירות כאשר קיים חשש להתאבדות או גרימת נזק לאנשים?

יש לשים לב במיוחד לחולים המטופלים אצל פסיכיאטרים מאחר והם לרוב רגישים יותר, פגיעים ואין להם יכולת לדווח על טיפול לקוי בהם.

כאשר פסיכיאטר מבצע אבחנה לא נכונה, מתעלם מסימנים להתאבדות, נותן תרופות לא מתאימות או במינון לא נכון, נותן תרופות ללא הסבר בדבר תופעות הלוואי, משחרר חולה מסוכן לעצמו או לסביבה מאשפוז ונגרם נזק או מוות כתוצאה מכך הוא עלול להימצא חייב בגין רשלנות רפואית.

במקרים אלו בהם נגרם נזק מומלץ להיוועץ בעורך דין מומחה לרשלנות רפואית פסיכיאטרית

לקבלת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות בנוגע לרשלנות רפואית פסיכיאטרית או בחינת כדאיות הגשת תביעתכם – צרו עמנו קשר
טלפון – 03-5227118
במייל – office@gutterman.org
באמצעות צור קשר

תפקידו של פסיכיאטר הוא עדין ומורכב כל כך, כיאה לאדם המתעסק בנפשו של אחר. פסיכיאטר יכול לקבוע האם המטופל צריך להיות באשפוז (כפוי או בהסכמה) האם עליו לקבל תרופות פסיכיאטריות וככלל לקבוע את מהלך הטיפול הנפשי, בהתאם לחוות דעתו.

לא פעם החלטות לא נכונות בעת טיפול פסיכיאטרי או השלכות בעקבות טיפול פסיכיאטרי שגוי, מעמידות את המטופל למול נזק רגשי ארוך טווח. באותם מקרים ייתכן ומדובר ברשלנות רפואית פסיכיאטרית.

טיפול פסיכיאטרי יכול להיות טיפול הניתן במצבי חירום, כמו לאחר אירוע בעל השלכות נפשיות על המטופל, או כטיפול ארוך טווח במסגרת יחסי מטפל מטופל. בכל אחד מהמקרים, חייב הפסיכיאטר להפעיל שקול דעת בנוגע לדיאגנוזה הרפואית ולהבטיח את בטחונו הפיזי והנפשי של המטופל ושל הסובבים אותו.

רשלנות רפואית פסיכיאטרית יכולה להתאפיין במספר מצבים:

אבחון שגוי המסתיים באשפוז כפוי:
נושא האשפוז הכפוי מהווה אנטי תזה לזכויותיו הבסיסיות של האדם. היכולת להיות חופשי ולקבל את החלטותיו בעצמו. אשפוז כפוי הוא אינו דבר של מה בכך ועל מנת שיבוצע חייב הפסיכיאטר לבצע אבחון מדוקדק, זאת במטרה לקבוע האם האדם שמולו הינו בר דעת או מהווה סכנה לעצמו או לאחרים. באותו מעמד, חייב הפסיכיאטר להיות בטוח מעל לכל ספק בנכונות האשפוז וביתרונותיו, לצד ההשלכות הנובעות מאשפוז כפוי במחלקה סגורה.

אורנה הגיעה אל פסיכיאטר לאחר שאיבדה את בנה הקטן בנסיבות טרגיות. למרות איומה להתאבד מספר פעמים, הביעה אורנה דאגה לשני בניה הנוספים ואף שיתפה את הפסיכיאטר בהחלטות ותוכניות שתכננה עם השניים. למרות היגון בו שהתה, תפיסת המציאות של אורנה הייתה מלאה והיא אהבה את בניה ורצתה לתת להם עולם ומלואו

הפסיכיאטר שטיפל בה לא חשב שאיומי ההתאבדות מובנים במקרה של אובדן ילד והחליט שיש לאשפז את אורנה באשפוז כפוי. כתוצאה מכך היא איבדה משמורת זמנית על שני בניה ונגרם לה נזק נפשי קשה והשלכות משנות חיים.

מתן תרופות פסיכיאטריות לא מתאימות או במינון שגוי
מתן תרופות פסיכיאטריות, כגון: ריטאלין הנפוץ בקרב הסובלים מהפרעות קשב וריכוז, חייב להיעשות בשיקול דעת, תוך הבנת הסימפטומים ומעקב קבוע ומתמשך. על הפסיכיאטר לדעת אילו תרופות אחרות נוטל המטופל ולוודא שהתרופות הפסיכיאטריות אינן מאופיינות בתופעות לוואי או גורמות להחמרת המצב ולא פחות חשוב, על הפסיכיאטר לתת למטופל הסבר מקיף וברור אודות לקיחת התרופה, תופעות לוואי וסיכונים אפשריים.

לא פעם תרופה פסיכיאטרית המטפלת בבעיה כלשהי גורמת לדיכאון, אובדן תאבון, תחושת נימול ובמקרים מסוימים יכולה לגרום לבעיות גופניות או פסיכיאטריות אחרות. הרופא המטפל חייב לבצע פעולות אלה, על מנת למנוע פגיעה לטווח קצר או ארוך במטופל. אי נקיטת הפעולות המתחייבות עלולה להוות רשלנות רפואית.

התעלמות מסימני מצוקה, נטיות אובדניות או סימנים לפגיעה באדם אחר
איומי התאבדות או פגיעה באדם אחר, מעמידות את המטופל במצב בו הוא מסוכן לעצמו ולאחרים ועל הפסיכיאטר מוטלת החובה לאפיין מצב זה למול סיטואציות שונות, על מנת להבין האם מדובר בסכנה ממשית. בשלב זה חייב הפסיכיאטר להפעיל שיקול דעת, לצד ידע מקצועי נרחב, זאת במטרה לאבחן כשורה את הלך הרוח של המטופל ולהבדיל בין איום ממשי להתגוננות.
חשוב שתדעו: כאשר אתם נמצא בטיפול פסיכיאטרי, אתם נמצאים בהשגחת המטפל והוא זה שאחראי על מצבכם הנפשי. על הפסיכיאטר חלה חובת הדיווח, חובת ההתייעצות וחובת השימוש בכלים הנרחבים העומדים לרשותו, כמטפל מוסמך. כל חריגה או התעלמות מסימני מצוקה מובהקים, הינם בגדר רשלנות רפואית המחייבת דין וחשבון.

אתם או מישהו שאתם מכירים נפגע מרשלנות רפואית פסיכיאטרית ?
רצוי לפנות לקבלת ייעוץ משפטי של עורך דין מומחה בתחום.
לקבלת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות בנוגע לרשלנות רפואית פסיכיאטרית או בחינת כדאיות הגשת תביעתכם – צרו עמנו קשר

לקבלת ייעוץ ראשוני ע"י עורך דין לרשלנות רפואית בתל אביב, צרו קשר

טלפון 03-5227118 | מייל office@gutterman.org

Open chat
דילוג לתוכן