דף הבית » מאמרים » נכות שנגרמה בעקבות רשלנות רפואית

נכות שנגרמה בעקבות רשלנות רפואית

מצב של נכות, בין אם זמנית ובין אם קבועה, כולל בתוכו השלכות חמורות עבור הסובלים מכך, כמו גם אלה הקרובים להם. המצב הופך למורכב עוד יותר, ויש שיגידו שאף מתסכל, כאשר הנכות נגרמת, לכאורה או שלא, בעקבות מקרה של רשלנות רפואית. אילו מצבים עשויים להיכנס תחת ההגדרה הזו? ומה עושים כאשר יש חשד למצב של רשלנות? המאמר הבא יספק את התשובות לשאלות אלה ואחרות.

נכות, רשלנות ומה שביניהם

על פי ההגדרה הפשוטה, רשלנות רפואית היא מצב בו הוענקו שירותים רפואיים שלא ברמת הזהירות הסבירה שלהם, כלומר, בשונה מאופן הטיפול "על פי הספר". את הרשלנות ניתן למצוא לכל אורך התהליך הרפואי: החל מהאבחון (למשל, אבחון מאוחר או שגוי), דרך אספקת התרופות ועד לטיפולים רפואיים מורכבים, דוגמת ניתוחים כירורגיים. ואגב, הרשלנות עלולה להיות גם בהליך עצמו, למשל בכל הנוגע לחוסר יידוע של המטופל על כל הסיכונים של פעולה רפואית מסוימת.

בבסיסה של תביעת רשלנות רפואית עומדים שלושה דברים. ראשית, נדרש להוכיח את עצם הרשלנות, מה שנעשה תוך בחינת מאפייני המקרה והשוואה שלהם להתנהלות של הגורם הרפואי המוגדר כ"סביר". לאחר מכן, צריכה התביעה לעמוד על גובה הנזק הנגרם. השלב האחרון, מורכב לא פחות, הוא מציאת הקשר בין ההתנהגות הרשלנית לבין הנזק, כלומר, הוכחה כי הנזק נגרם בשל התנהלות הגורם המטפל.

כך עושים זאת נכון

בישראל, מתרחשים מדי שנה אינספור מקרים של רשלנות רפואית, חלק מהם מביאים לנזקים חמורים דוגמת נכות זו או אחרת. אחת ההשלכות של כך היא הרצון להגיש תביעה בגין הגורם שאחראי להתנהלות הפוגעת (בדרך כלל, המוסד הרפואי עצמו), כאשר תכלית התביעה היא הענקת פיצויים בסכום נכבד מצידם, שעשוי להגיע למאות אלפי שקלים במקרה של נזק חמור דוגמת נכות. הנקודה המרכזית היא שהגשת התביעה אינה דבר של מה בכך, כאשר הסיכויים לקבלתה נמוכים כאשר לא מבצעים הליך בדיקה מקיף באמת. וכאן בדיוק עורכי דין הפועלים בתחום של רשלנות רפואית, כמו גם אנשי מקצוע אחרים, עשויים להיכנס לתמונה.

חשוב לזכור כי המוסדות הרפואיים בישראל, על כל שכן אלה הגדולים, מחזיקים במצבת מרשימה של עורכי דין, שמספקים עבורם חומת הגנה שקשה מאד לחדור אפילו כאשר דבר הרשלנות נראה ברור, לכאורה. הגורם המשפטי יסייע ללקוח שלו להגדיל את סיכויי ההצלחה של התביעה באמצעות מספר צעדים חיוניים: החל מאיסוף של חוות דעת רפואיות ואחרות, דרך בחינת מאפייני המקרה וסקירת תקדימי עבר ועד לייצוג משפטי מלא במקרים המגיעים אל כותלי בתי המשפט השונים בישראל.

לקבלת ייעוץ ראשוני ע"י עורך דין לרשלנות רפואית בתל אביב, צרו קשר

טלפון 03-5227118 | מייל office@gutterman.org

Open chat
דילוג לתוכן