דף הבית » מאמרים » רשלנות רפואית ברפואת שיניים

רשלנות רפואית ברפואת שיניים

טיפולי שיניים הם טיפולים רפואיים שכיחים למדי, הכרחיים בדרך כלל, המתקיימים במאות מרפאות ברחבי הארץ, אולם מוגדרים בדרך כלל ככאלה שלמטופל אין הרבה יכולת להתערב בהם או להבין מה באמת צפוי במהלכם. טיפולי שיניים הם טיפולים יקרים, כאשר חלקם מתבצע במרפאות פרטיות שהפיקוח הממשלתי עליהם הוא מוגבל.

מהם המקרים הנפוצים בגינם מוגשת תביעת רשלנות רפואית לאחר טיפול שיניים ?

מרבית תביעות רשלנות רפואית מוגשות לבתי המשפט בעקבות טיפולי שורש, עקירת שיניים (טוחנות ושיני בינה), טיפולי יישור שיניים וכן טיפולים שיקום לפה. חשוב לדעת, כי בתחום רפואת שיניים עלולים להיגרם נזקים במהלך הטיפול שהשפעתם לא תורגש באופן מיידי, כי אם זמן רב לאחר השלמתו, לדוגמא – פגיעה בלסת שיכולה להתחולל עקב עקירת שן.

על מחויבותם של רופאי שיניים לשמירה על כללי האתיקה הרפואית

כמו כל רופא אחר, גם רופאי שיניים מחויבים לשמירה על בריאותו של המטופל שלמולם. רופאים אלה מחויבים לכל הכללים העולים מהפסיקה הקשורה למקרי רשלנות רפואית, הם חייבים בהסכמה מדעת של המטופל לטיפול שהוא עומד בפניו, חייבים לפרט בפניו את כל הסיכונים וההשלכות של כל טיפול, חייבים לבצע את הטיפול בהתאם לכל כללי הזהירות, וכן לבצע את הטיפולים על פי כללי הטיפול הסביר, תוך מעקב ותשומת לב למצבו הכללי של המטופל.

על רפואה פרטית בתחום רפואת שיניים ועל מעורבותה בתביעות רשלנות רפואית

תחום רפואת שיניים הוא תחום בו הרפואה הפרטית נפוצה באופן משמעותי בהשוואה לתחומי רפואה אחרים. מרפאות פרטיות אלה אינן שומרות תמיד כל על נהלי הטיפול הנאות ואינן מחויבות לכל אמצעי הזהירות להם מחויבים מוסדות הרפואה הממשלתיים, מה שמגדיל את מקרי רשלנות רפואית במרפאות אלה. דוגמאות למקרים כאלה הם רופאי שיניים שאינם מיידעים את החולה אודות כל הסיכונים הטמונים בטיפול הצפוי להם, אינם מקיימים מעקבים רפואיים לאחר השלמת הטיפול ופוטרים אותם פעמים רבות באמירת "יהיה בסדר". מקרים כאלה ואחרים עלולים להסתיים בסופו של דבר בנזק משמעותי שעשוי להיגרם למטופל, עד כדי הגעה לבית המשפט לדיון בדבר רשלנות רפואית.
חשוב לדעת, כי רפואת השיניים הפרטית היא יקרה כמובן באופן משמעותי לעומת רפואת השיניים הציבורית. ישנם מקרים בהם טיפולי שיניים מורכבים מופסקים עקב חוב כספי של המטופל כלפי הרופא, אולם גם מקרים אלה עשויים להגיע לבית המשפט ולהיכלל בקטגוריית רשלנות רפואית, עקב אי נכונותו של הרופא להשלים את הטיפול (מה שמוגדר כהפרת חובת הנאמנות).

לקבלת ייעוץ ראשוני ע"י עורך דין לרשלנות רפואית בתל אביב, צרו קשר

טלפון 03-5227118 | מייל office@gutterman.org

Open chat
דילוג לתוכן