דף הבית » רשלנות רפואית » רשלנות רפואית בהדמיה

רשלנות רפואית בהדמיה

  • נפגעתם כתוצאה מטעות בפענוח בדיקות הדמיה?
  • נגרם נזק מביצוע בדיקה באבר גוף לא נכון?
  • נגרם נזק מאי ביצוע הבדיקות הנדרשות?
רדיולוגיה הינה כלי עיקרי וחשוב  לקבלת אינפורמציה אודות מצבו של המטופל וכאשר היא מבוצעת ומועברת בצורה נכונה ומדויקת היא מסייעת לאבחון רפואי של מצב המטופל ואף להצלת חייו.

טעויות ברדיולוגיה  – פענוח שגוי של הבדיקות, ביצוע בדיקות באיברי גוף לא נכונים, ביצוע חלקי של הבדיקות, מתן הוראות שגויות לביצוע הבדיקות הנדרשות, עיכוב בביצוע הפענוח  – יכולות לגרום לפגיעות חמורות, אי אבחון מחלות, מתן טיפול שגוי  ואף למוות.

במקרים בהם נפגעתם מטעות ברדיולוגיה ונגרם נזק רצוי להיוועץ בעורך דין מומחה לרשלנות רפואית.

לקבלת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות בנוגע לרשלנות רפואית בהדמיה  או בחינת כדאיות הגשת  תביעתכם – צרו עמנו קשר


בדיקות הדמיה על כל סוגיהן (מה שנכלל תחת תחום רדיולוגיה ברפואה) הינן בדיקות אשר נועדו לזהות ממצאים, במטרה לאושש או להפריך אבחנה רפואית כלשהי. לכאורה אין דבר פשוט יותר מאשר לבצע אבחון נכון באמצעות הדמיה, שהרי לא צריך לנחש, רק להסתכל ולדעת לזהות כשורה. בפועל יש הרבה טעויות, אי אבחון או אבחונים שגויים ובמשפט אחד, מצבים הנכללים תחת הכותרת רשלנות רפואית בהדמיה
לא פעם, כשאנו באים לרופא ומתלוננים על כאבים, אנחנו חושבים לעצמנו "לו רק היו לרופא עיני רנטגן הוא וודאי היה יכול לזהות ללא בעיה מה קורה אצלי בפנים". כן, תמיד נראה לנו שהדמיה היא ערובה לאבחון מדויק ומתן טיפול מתאים, אבל כמו בכל תחומי הרפואה, גם בדיקת הדמיה צריך לדעת איך לבצע ולא פחות חשוב, צריך לדעת איך לפענח.
מוטי התלונן על קשיי נשימה, כאבים חזקים באזור הריאות בעיקר בעת מאמץ גופני, עייפות כרונית ותחושה כללית ירודה. רופא המשפחה החליט לשלוח אותו לצילום ריאות. בבדיקת ההדמיה התגלה גוש קטן בדופן הריאה. היות ומוטי אינו מעשן, החליט הרופא שלא יכול להיות שמדובר בממצא סרטני ופסק, ממצא שפיר. ללא ביצוע ביופסיה, בדיקות נוספות או הפנייה למעקב. כעבור מספר חודשים, כשמצבו של מוטי הורע, מצאו אצלו גידול סרטני בריאות. החודשים המבוזבזים החמירו את מצב הסרטן והעמידו את הצלתו של מוטי בספק. אי פענוח נכון או המשך בירור על סמך בדיקת הדמיה סיכנו את חייו של מוטי ולפיכך מדובר ברשלנות רפואית.

רשלנות רפואית בהרדמה יכולה לנבוע ממספר סיבות

הפנייה לבדיקת הדמיה לא מתאימה

לכל איבר בגוף יש בדיקת פנימית, בדיקת הדמיה מתאימה יותר. אולטרסאונד יעיל יותר במקרים בהם מדובר באיבר מוצק, כמו כבד או רחם ואינו יעיל באיברים כמו ריאות או מעיים. רנטגן משמש בדרך כלל במקרים של תמונת מצב בעצמות ומיפויים משמש להערכת תפקוד אברים שונים כמו לב או כליות.
הפניה של מטופל אל בדיקת הדמיה לא מתאימה, עלולה להוביל לאי אבחון או לפספוס דיאגנוזה חיונית, כך שהמטופל אינו מקבל אינדיקציה אמיתית אודות מצבו ואינו מקבל טיפול בזמן.
ביצוע ההדמיה באיבר הלא נכון של הגוף- גוף האדם הינו מערכת מסואבת. ביצוע הדמיה, בעיקר באברים פנימיים, יכולה להיעשות על האיבר הלא נכון וכתוצאה מכך ניתן לפספס אבחנה בגין בעיה רפואית כלשהי

פענוח לא נכון של בדיקת הדמיה וכשל בנתינת הוראות פענוח

בדיקות הדמיה כמו אם.אר.אי למשל, טובות רק כאשר ברור לרנטגנולוג מדוע ביצעו את הבדיקה מלכתחילה, מה החשדות או כיווני הדיאגנוזה של הרופא ועל מה בעצם הוא מבקש לקבל תשובה. יתרה מזאת, על מנת לבצע בדיקת הדמיה אפקטיבית, חייב מבצע הבדיקה להבין בדיוק מה עליו לחפש ומה צריך לעורר את תשומת ליבו. התעלמות מהוראות מפורשות או אי מתן הוראות ברורות, יכולות להוביל לאי אבחון או אבחון שגוי, על אף ביצוע בדיקת הדמיה.

ביצוע חלקי של בדיקת ההדמיה

התנהלות לא נכונה בעת ביצוע הבדיקה, התעלמות מהוראות מפורשות, קיצור זמן הבדיקה או ביצוע חלקי ולא ממצה, הם בגדר רשלנות רפואית אשר מעמידה בסכנה את רווחתו של המטופל ויכולה להוביל להשלכות קיצוניות.
בדיקות הדמיה הינן כלי חשוב, מתקדם ואפקטיבי ברפואה . שימוש משכיל בבדיקות הדמיה יכול להציל חיים.
לקבלת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות בנוגע לרשלנות רפואית בהדמיה או בחינת כדאיות הגשת תביעתכם – צרו עמנו קשר

לקבלת ייעוץ ראשוני ע"י עורך דין לרשלנות רפואית בתל אביב, צרו קשר

טלפון 050-9695518 | מייל office@gutterman.org

Open chat
דילוג לתוכן